DÁMSKA MÓDA

 
 
 
ÚVOD > DÁMSKA MÓDA
 
 
 

Dámska móda

dámska móda

Vraví sa, že dámska móda je premenlivejšia než bláznivé aprílové počasie a tento výrok určite nemá ďaleko od pravdy. Móda vo všeobecnosti sa charakterizuje ako dizajn odevov a obuvi či dokonca celkový vzhľad, ktorý je uprednostňovaný pred inými v určitom časovom období. Toto obdobie môže byť dlhé niekoľko rokov či desaťročí (charakteristické pre minulosť), avšak v mnohých prípadoch môže trvať aj iba niekoľko dní, vtedy sa označuje skôr ako módna vlna, ošiaľ či boom. Momentálne je takmer pravidlom, že dámska móda sa mení každú sezónu, teda približne každé tri mesiace. Samozrejme to neplatí úplne všeobecne, záleží to hlavne od toho, o aký kúsok oblečenia či obuvi sa jedná.

 

Kto udáva módne trendy?

Dámska móda sa riadi v prvom rade názormi svetovo uznávaných módnych dizajnérov, ktorí svoje aktuálne „hity“ prezentujú na predvádzacích mólach. Z mól berú inšpiráciu zasa tie najslávnejšie hollywoodske celebrity a ďalej sa už aktuálne módne trendy dostávajú k nám hlavne prostredníctvom masmédií, či už ide o televíziu alebo časopisy. Takto vznikajú všeobecne uznávané názory o tom, čo je momentálne v dámskej móde „in“ a čo „out“ alebo inak povedané, čo je moderné a čo je už staromódne

 

Nadčasové, revival a retro kúsky oblečenia

Avšak, vo svete módy existuje ešte jedna zaujímavosť – niektoré módne kúsky zostávajú „nesmrteľné“ a po čase sa začnú označovať ako napr. nadčasové kúsky oblečenia. Iné módne vzory a štýly sa zasa v pravidelných intervaloch vracajú späť, mnohokrát aspoň s minimálnymi úpravami a zmenami. Takýto fenomén sa zasa často označuje ako revival. Momentálne sa dá za revival označiť napr. retro dámska móda (štýl oblečenia, ktoré bolo moderné v rôznych fázach 20. storočia), ktorý sa vo svete módy stáva opäť trendy.

 

Dámska móda v priebehu storočí

Dámska móda sa postupom času menila aj v histórii. Ak sa teraz ohliadneme späť a pozrieme sa na jednotlivé historické obdobia, môžeme si všímať, v ktorých smeroch nastali tie najvýraznejšie zmeny. V nasledujúcich riadkoch zameriame svoju pozornosť hlavne na obdobie od ranného stredoveku až do začiatkov 20. storočia a aby sme boli konkrétnejší tak budeme hovoriť hlavne o móde charakteristickej pre naše geografické územie.

 

Od raného stredoveku až po 15. storočie

V ranom stredoveku sa dámska móda v našom okolí vyznačovala predovšetkým dlhým odevom, ktorý bol prepásaný opaskom. Práve tento opasok zväčša vypovedal o finančnom stave a sociálnom zaradení svojej majiteľky. Opasok najchudobnejších vrstiev bol vyrobený z textílií, pričom postupom po sociálnom rebríčku sa opasky menili na kožené, strieborné či dokonca zlaté. Prelom 14. a 15. storočia, inak označovaný aj ako gotika sa vyznačuje tým, že spôsob zapínania odevov sa zo šnurovania zmenil na gombíky. V tomto období bola „populárna“ priliehavá dámska móda, ktorá mala obopínať postavu ženy, opasok bol aj naďalej dôležitou súčasťou celého oblečenia. 

 

Renesancia, baroko a rokoko

Renesancia so sebou priniesla do dámskej módy hlboké výstrihy, ktoré boli ešte zvýrazňované spredu pevne zošnurovaným živôtikom. Obdobie baroka sa vo sfére ženskej módy vyznačuje zase hlavne nástupom oválnych výstrihov, ktoré odhaľovali nie len šiju a poprsie, ale aj dovtedy zakryté ramená. Takisto na svojej obľúbenosti v týchto časoch naberal aj dámsky korzet. Obrovské vystužené sukne a úzky pás boli charakteristické pre nasledujúce obdobie – rokoko

 

Prelom v podobe 19. storočia

19. storočie bolo prelomové nie len vo svetovom dianí, ale zmenila sa aj dámska móda. Zo ženských šiat zmizli ťažké obruče, pevne stiahnuté korzety či obrovské výstrihy. Vtedajšia móda mala ženám dodávať hlavne punc ženskosti a jemnosti. Okolo 40. rokoch nastal obrovský boom v rozvoji módnych domov, najznámejší sa nachádzal v Paríži a niesol názov Worth. Zaujímavý bol najmä trend, ktorý sa objavil v 60. rokoch 19. storočia. Bola ním tzv. turnýra, ktorá formovala ženskú postavu do neprirodzeného „eska“.

 

Dámska móda 20. storočia

dámska móda

20. roky a Coco Chanel

Dámska móda 20. storočia bola najpremenlivejšia a dnes sa vracia na pulty obchodov pod názvom retro móda. Práve z toho dôvodu by bolo dobré priblížiť si, čím sa vyznačovali jednotlivé dekády tohto obdobia. Po prvej svetovej vojne prišla jedna z najradikálnejších zmien v dejinách módy určenej pre ženy. Po prvý krát sa dĺžka sukní skrátila po kolená a dokonca ženy začali nosiť oblečenie po prvý krát aj oblečenie primárne určené pre mužov. Za módnu ikonu tohto obdobia sa považuje Coco Chanel

 

Christian Dior, hippies a DISCO

S vypuknutím druhej svetovej vojny sa móda opäť obmedzila a až po jej konci môžeme začať datovať jej nové obdobie. Konkrétne 50. roky sú známe šatami a sukňami strihanými do „áčkového“ strihu, ktorý preslávil módny návrhár Christian Dior. V ďalšej dekáde prišla revolúcia v podobe oblečenia typického pre hnutie hippies a tiež pokiaľ vám niečo hovorí pojem „twiggy“, tak ten pochádza tiež z tohto obdobia. Od 70. rokov sa dámska móda niesla v štýle disco a hádam nikomu netreba bližšie predstavovať, ako tieto kúsky oblečenia vyzerali...

 

Dámska móda od MILUJEM TOPÁNKY

Pokiaľ ide o aktuálnu dámsku módu, dnes takmer všetky modely dámskej módnej kolekcie oblečenia uprednostňujú funkčnosť pri nosení, avšak spojenú tiež s dokonalým zmyslom pre aktuálne módne trendy. Dokonale zdôrazňujú jedinečnosť každej ženy. Konkrétne v našej ponuke nájdete nádherné elegantné šaty. Toto elegantné oblečenie ocenia najmä „businessmenky“, ako aj dámy preferujúce eleganciu a krásu. Dámska kolekcia šiat je dostupná v našom eshope milujem-topanky.sk.