Semišové gumené čižmy 65076

 
 
 
DÁMSKE TOPÁNKY > Dámske gumáky/gumočižmy > Semišové gumené čižmy 65076
 

Dámske gumáky/gumočižmy

Semišové gumené čižmy 65076

Kód produktu:cnb65076
Dodacia lehota
Dodacia lehota: 7-10 dní
Veľkosť: 36, Farba: animal: 29,90 €
:

Farba: zvierací vzor
Druh podpätku: plochý
Druh špičky: plná
Typ zapínania: guma, nazúvacie
Materiál: eko semiš
Sezóna: jeseň / zima
Zateplenie: textilný
Vložka: textilné
Príležitosť: na každý deň, do dažďa
Výška topánky: 12-13cm
Obvod horného lemu: 26-28cm
Štýl: casual
Päta: plné, mäkké
Materiál podrážky: so vzorkou, gumová
Veľkosť Dl. vložky
35 22,5 cm
36 23 cm
37 23,5 cm
38 24,5 cm
39 25 cm
40 26 cm
41 26,5 cm
* Táto tabuľka predstavuje približné hodnoty

 
 
Dámske gumáky

Dámske gumáky a ich história

Gumáky preslávil muž z aristokratického rodu

gumáky

Dámske gumáky sú obuv, ktorej história siaha približne už do 18. storočia, avšak preslávili sa až o storočie neskôr a to paradoxne vďaka mužovi (hoci ich dnes nazývame dámskou obuvou), konkrétne vďaka významnému britskému vojvodcovi z Wellingtonu, ktorého meno bolo Arthur Wellesley. Gumáky sa totižto stali bežnou súčasťou jeho „outfitu“, dokonca aj na väčšine jeho dobových portrétov ho môžeme vidieť v trojštvrťových nohaviciach a samozrejme v gumákoch. Nie je teda náhoda, že gumáky sa často označujú aj ako „wellingtonky“ či „wellies“ – tieto pomenovania sú odvodené práve od jeho mena.

Ak sa v tejto súvislosti pozrieme na využitie gumákov v neskorších obdobiach, kedy ich nosili hlavne „družstevníci“ a poľnohospodári, dostávame sa k ďalšiemu paradoxu – totižto, v 18. storočí sa vďaka spomínanému Arthurovi gumáky začali chápať ako výsada aristokracie.

 

Gumáky so zipsom?

Avšak, netreba opomenúť ani fakt, že gumáky z tejto doby sa čímsi predsa len líšili od tých dnešných – na boku mali totižto zips. Toto miesto sa však stalo akousi „achillovou pätou“ gumákov, keďže práve ním presakovala voda. A tak v roku 1844 vďaka ďalšiemu mužovi – Charlesovi Goodyearsovi získali gumáky už svoj terajší „násuvný“ tvar bez akéhokoľvek zapínania, ktoré by vode dovoľovalo dostať sa dovnútra. 

 

Na prvom mieste funkčnosť, až potom vzhľad

V súvislosti s históriou treba spomenúť aj dôvody, prečo sa gumáky vôbec začali používať. Tie sa v podstate v priebehu troch storočí až do dnešného dňa príliš nezmenili. Ľudia – spočiatku iba muži, neskôr i ženy, potrebovali spoľahlivú obuv, ktorá by ich ochránila pred vlhkosťou, dažďom a blatom. V prvých desaťročiach sa to týkalo najmä pánskych poľovačiek a rybačiek, neskôr túto úlohu už gumáky spĺňali bežne, počas daždivých dní pokojne aj na uliciach mesta. Toto všetko je však iba dôkazom toho, že pri gumákoch bola na prvom mieste vždy ich funkčnosť a nikdy sa príliš nedbalo na ich vzhľad

 

Dámske gumáky dnes

Gumáky a módny ošiaľ, ktorý spôsobili vďaka hudobným festivalom

To sa zmenilo až v posledných rokoch a táto zmena bola priamo spojená s „rozkvetom“ hudobných festivalov, ktoré sa začali organizovať v čoraz väčšej miere a prichádzalo na ne čoraz viac a viac ľudí. Nuž a práve tu našli gumáky svoje obrovské využitie, keďže len málokto chcel počas dažďa či po daždi skákať na svoju obľúbenú skupinu v blate a vo svojich obľúbených plátenných teniskách či v žabkách. A tak gumáky vstúpili do sveta módy – zatiaľ teda aspoň do tej festivalovej.

 

Do blata i do práce...

Tu prichádzame k dôvodu, prečo sa gumáky stali v posledných rokoch módnou obuvou. Na spomínané festivaly totižto chodili samozrejme aj ženy a ako je u žien známe, okrem funkčnosti musia vždy pozerať aj na vzhľad a to pre obuv platí hneď niekoľkonásobne. Toto zasa využili módni dizajnéri, ktorý sa „pohrali“ s dizajnom gumákov a tak vznikli dámske gumáky najprv v rôznych farebných prevedeniach, neskôr v rôznych farebných kombináciách a najnovšie už aj s tými najrozmanitejšími vzormi. Na pultoch obchodov nájdete doslova všetko – od tých bodkovaných „retro“ gumákov až po nežné a romantické kvietkované gumáky, ale aj elegantné čierne gumáky, ktoré si mnoho žien obľúbilo ako bežnú obuv k rifliam do práce či do školy.

 

Štýlové a trendy dámske gumáky od MILUJEM TOPÁNKY

gumákyDámske gumáky teda nemusia byť iba praktickou záležitosťou počas daždivých jarných či jesenných dní, ale môžu veľmi dobre poslúžiť aj ako originálne doplnenie vášho outfitu. Časy, kedy boli gumáky iba funkčnou obuvou bez akéhokoľvek nápadu sú, ako môžete vidieť, dávno za nami a práve v našom obchode môžete nájsť už spomínané zaujímavé kúsky z tejto kategórie, ktoré sa okrem spoľahlivej ochrany pred dažďom môžu pochváliť aj tým, že sú skutočne štýlové a trendy.

 

Gumočižmy

Na záver vám chceme ešte pripomenúť, že v našej ponuke nájdete aj tzv. gumočižmy, ktoré skvele splynú s vašim outfitom a nebudú pútať zbytočne žiadnu pozornosť, pretože vyzerajú ako všetky ostatné čižmy, ibaže v sebe skrývajú vyššiu odolnosť voči vlhkosti.